Képzeld el, hogy minden reggel gyomorgörccsel indulsz munkába. Ismerős érzés?

Pályakezdőként volt szerencsém megtapasztalni, hogy milyen az, amikor egy vezető visszaél a hatalmával. Huszonéves koromban egy többségében női munkavállalói környezetben dolgoztam. A belépésemkor a főnök a Kiskorú becenevet ragasztotta Rám. Előszeretettel, mosoly mögé álcázva használta gyakorta külső partnerek, ügyfelek előtt is. Bár több fórumon szóvá tettem, minden maradt a régiben, sőt kollégák sora csatlakozott a főnökhöz. Miközben a munkámat jól végeztem és a hozzám tartozó terület jól ment, rendszeresen raportra hívott, vizsgáztatott, számonkért. Bár a kollégáim elismerték sérelmeimet, mindvégig a háttérben, csendben maradtak, nem álltak ki mellettem. Sokáig tűrtem, próbáltam elkerülni, figyelmen kívül hagyni, de közben már minden reggel gyomorgörccsel indultam munkába. Nem a feladatok vagy a kollégák miatt, hanem mert a főnököm viselkedése elviselhetetlenné vált számomra.

Sajnos sokan találkoznak ilyen helyzetekkel, amikor a vezetőjük toxikus magatartása mérgezi meg a munkahelyi légkört. De mit tehetünk munkavállalóként, ha ilyen helyzetbe kerülünk?

Mi is az a toxikus vezetés?

A toxikus vezetés olyan vezetői magatartást jelent, amely káros hatással van a beosztottakra és a szervezetre egyaránt. A toxikus vezetők gyakran kiszámíthatatlanok, szeszélyesen hoznak döntéseket, irreális célokat tűznek ki, és nem riadnak vissza az etikai vagy személyes határok áthágásától sem.

Hogyan ismerhetjük fel a toxikus vezetőt?

    • Manipulatív viselkedés: Saját érdekeik előtérbe helyezése, akár mások kárára is.
    • Empátia hiánya: Nem törődnek a beosztottak érzéseivel vagy szükségleteivel.
    • Kritika intoleranciája: Nem fogadják el a visszajelzéseket, és gyakran büntetik a kritikus hangokat.
    • Megfélemlítés: Félelmet keltő magatartás, amely elnyomja a beosztottak önkifejezését és kreativitását.

Mit tehetünk munkavállalóként?

    1.  Önismeret és önértékelés
      Először is fontos felismerni, hogy nem te vagy a probléma forrása. A toxikus vezetők gyakran próbálják elhitetni a beosztottakkal, hogy ők a hibásak, ami aláássa az önbizalmat. Tartsd szem előtt az értékeidet és az erősségeidet.
    2.  Dokumentálás
      Jegyezd fel a toxikus viselkedés konkrét eseteit: mikor, hol, mi történt, kik voltak jelen. Ez nemcsak a saját emlékezeted frissítésében segít, hanem alapot nyújthat, ha később hivatalos panaszt szeretnél tenni.
    3. Kommunikáció és visszajelzés
      Ha biztonságosnak érzed, próbálj meg nyíltan beszélni a vezetőddel a problémákról. Fogalmazz meg konkrét példákat, és hangsúlyozd, hogy a célod a munkahelyi légkör javítása. Azonban légy óvatos: egyes toxikus vezetők nem fogadják jól a kritikát.
    4. Támogató hálózat kiépítése
      Keress támogatást kollégáktól, barátoktól vagy családtagoktól. Egy erős támogató hálózat segíthet megőrizni a mentális egészségedet és perspektívát nyújthat a helyzetedről.
    5. HR bevonása
      Ha a közvetlen kommunikáció nem hoz eredményt, fordulj a humánerőforrás osztályhoz. Oszd meg velük a dokumentált eseteket, és kérj tanácsot a további lépésekről. Fontos, hogy a HR tisztában legyen a helyzettel, mivel ők lépéseket tehetnek a probléma megoldása érdekében.
    6. Szakmai segítség kérése
      Ha a helyzet tartósan fennáll és negatívan befolyásolja a mentális egészségedet, fontold meg szakember, például pszichológus vagy coach bevonását. Ők segíthetnek feldolgozni a tapasztalataidat és stratégiákat kidolgozni a helyzet kezelésére.
    7. Kilépés mérlegelése
      Ha minden próbálkozás ellenére sem változik a helyzet, és a munkahelyi légkör továbbra is mérgező, fontold meg a munkahelyváltást. Az egészséged és jóléted fontosabb, mint egy mérgező munkahely megtartása.
  1. Összegzés

    A toxikus vezetés sajnos sok munkahelyen jelen van, és komoly hatással lehet a munkavállalók jólétére és teljesítményére. Fontos, hogy felismerjük a jeleket és aktívan tegyünk a helyzet javítása érdekében. Ne feledd, hogy nem vagy egyedül, és mindig van kiút egy mérgező munkahelyi környezetből.

    Én végül kiléptem, de hosszú út – komoly önismereti munka – vezetett odáig, amíg valóban megszabadultam vezetőmtől.

    Ha szeretnél tovább mélyülni a témában olvasd el a Budapesti Corvinus Egyetem és a Debreceni Egyetem (DE) kutatóinak friss tanulmányát.

Kelemen Andrea

Kelemen Andrea

szervezetfejlesztési tanácsadó

Kelemen Andrea

Kelemen Andrea

szervezetfejlesztési tanácsadó

Kövess Minket!

Kövess Minket!