
Walk the Talk: vezetői 1×1
Gondoljunk csak bele, milyen érzés lenne, ha a kapitányunk oldalról kiabálva adná az utasításokat, miközben egy mentőcsónakban pihenne? Valószínűleg nem mi küzdenénk elsőnek bekiabálni: „Kapjuk fel a horgonyt!” Egy vezető csak akkor lehet igazán hiteles és inspiráló, ha azt teszi, amit mond – vagyis walk the talk.
Az emberek nem a szavakra emlékeznek, hanem a tettekre. Ha a vezető elvárja a csapatától, hogy kitartóan dolgozzanak, akkor neki is példát kell mutatnia, „odatéve magát”. Ha azt hirdeti, hogy fontos az innováció, de közben minden új ötletet lesöpör az asztalról, akkor ne csodálkozzon, ha a kreativitás elszárad, mint egy elfelejtett szobanövény. Egy hiteles vezető nem fél bekoszolni a kezét – akár szó szerint is. Gondoljunk csak arra a főnökre, aki egy nagytakarításnál elsőként ragad felmosórongyot. Lehet, hogy nem ő a legügyesebb, de a csapatnak világos lesz az üzenet. Ez az a pillanat, amikor a „főnök” helyett „vezetővé” válik. (E témában erős példát mutat Jamie Oliver az általunk forgalmazott tréning-filmben: Jamie konyhája 15 lecke
A vezető hitelessége persze nemcsak egy tényezőből áll össze. Sokan sokat írtak e témában, azaz mi mindenből épül a vezető hitelessége (pl. leadership–credibility.pdf – a cikk alapját képező kérdés: „Mit várnak a beosztottak a vezetőtől? szintén elérhető filmtárunkban: A hitelesség tényezői) , de valahogy az a tapasztalatom tréner-tanácsadóként, hogy a) nehéz dolog egyszerre sok mindenre koncentrálnunk és b) ha valamiben igazán jók vagyunk, a „közönség” – a közösség – megbocsátja egyes gyengeségeinket.
A hitelesség nem tökéletességet jelent. E cikkben ezért csak erre fókuszálok, ezt ajánlom: hirdesd, amit vállalsz és azt tedd, amit hirdettél. Szóval, ha legközelebb azt mondod: „Egy csapat vagyunk!”, ne felejtsd el, hogy te is a pályán vagy – nem a mentőcsónakban.
Walk the talk!

